Новости

Трендови за шминка зима 2023 година

sminka-1

Новите идеи за шминкање што мајсторите ги нудат за зимата 2023 година се многу разновидни. Во принцип, можеме да кажеме дека секоја девојка ќе може да создаде своја светла и уникатна слика за секој ден или за празнични состаноци. На нивните ревии, шминкерите веќе демонстрираа како некоја од претставените опции за шминка може да се комбинира со различни изгледи. Модниците треба само да ја изберат вистинската шминка за соодветната боја тип и слика.

Светли усни

Во последните сезони, карминот престана да биде вистински тренд поради режимот на маска. Сè што можеа да си дозволат модниците беше неутрален, стабилен сјај кој повеќе ја штитеше кожата на усните од сушење отколку истакнување со боја. Сепак, во моментов има олеснување на барањата за заштитна опрема, па брендовите Sportmax, Salvatore Ferragamo, Moschino решија да ја искористат ситуацијата и понудија светли опции за шминкање. Тие на своите ревии покажаа кармини во бордо, бери, па дури и металик бои. За класичниот црвен кармин беа и модните куќи Хермес, Сен Лоран и Оскар де ла Рента.

Сепак, не брзајте да го напуштите вообичаениот сјај. Сепак, овој пат тие може да имаат нијанса пигмент од палетата на малини. Но, за необична шминка, шминкерите предложија омбре ефект на усните, кога карминот се смени од потемни агли до средината во посветла верзија во една шема на бои.

Очи со ајлајнер

Но, пред нашите очи, токму спротивното – девојките се навикнати да се фокусираат. Најчесто, за ова се користи црна постава, која продолжува да биде на врвот на популарноста. Во лето, категоричниот молив за очи беше заменет со светли сенки, но за зима е подобро да се изберат црни графички стрели. Ајлајнерот, според шминкерите, треба да оди многу подалеку од аглите на очите на секоја страна, што го покажаа модните куќи Philosophy di Lorenzo Serafini, Dior и Prabal Gurung.

Сепак, имаше и други варијации на контурата за очите. Тие станаа кружна верзија, која не ги зголемува очите толку многу, туку ги прави поизразени и разиграни.

„Smokey Eye“

Темните и обоени сенки засенчени над очните капаци одамна ги сакаат модата. Таквата шминка ја нагласува убавината на очите и визуелно го зголемува нивниот крој. Модните куќи Етро, Шанел и Диор ги претставија опциите за шминкање со класични црни сенки и засенчување на бои.

Обоени стрели

Сепак, за да се извлечат од класичните стандарди, модните мајстори понудија посветла алтернатива – стрели во боја. Како и во претходниот случај, повеќебојниот ајлајнер оди подалеку од контурите на окото, додека го издвојува секој очен капак. Слични опции за шминкање на очите понудија и Версаче и Долче и Габана.

На очните капаци, прифатливо е да се користат такви шарени сенки како портокалова, сина, жолта и зелена. Таквата светла летна палета прекрасно ја украсува сивата безживотна атмосфера на зимата.

Лажни трепки

Огромните куклени трепки, кои веќе влегоа во мода порано, ќе бидат популарни во зимата 2023 година. Само шминкерите не користат продолжени опции за ова, туку залепени. Бидејќи за секој ден е подобро да се фиксираат трепките во аглите во гроздови, а за одредени прилики се погодни густи и обемни трепки. Сепак, изборот на висококвалитетна маскара за издолжување може да постигне и пајаков ефект на трепките. Во овој случај, вреди да се обрне внимание не само на горните трепки, туку и на долните.